Güzellik Blog

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Tırnak Mantarı Bakımı

Tırnağın şeklini ve görüntüsünü bozan, bazı durumlarda kokuya sebep olan sıklıkla deri mantarının tırnağa bulaşmasıyla ortaya çıkan bir mantar türüdür.

Ayak mantarı bulaşıcıdır, mantarlı kişinin kullandığı nevresim, havlu, terliğin kullanılması, ortak mekanlarda (cami, havuz kenarı) çıplak ayak ile yürünmesi mantarın bulaşmasına neden olabilir.

Tırnak mantarı ilerledikçe tırnak kalınlaşır, renk sarı / kahveye dönebilir, çizgilenme ve şekil bozuklukları oluşur. Estetik açıdan rahatsız edici olmasının yanında tırnak yatağına yakın bölgelerde ağrı hissedilebilir. Mantar tırnak köküne ilerleyip sürekli hale gelebilir.

Bazen de virüsün sebep olduğu siğillerde nasır şeklinde olabilir. Bu sebeplerle tedaviye başlamadan önce en doğru tanının konulması kesinlikle çok önemlidir. El veya Ayak Nasır tedavisi için gerekli olan bazı prosedürler de mevcuttur. Çeşitli nasırlar altında dikkat edilmediği takdirde bir iltihap varsa gözden kaçabilir. Eğer nasırın alt kısmında bu tarzda ve bu şekilde bir problem mevcutsa kesinlikle doğru uzmana başvurulması gereklidir. Bu tarz bir durum söz konusu olduğunda iltihap temizlemesi yapılarak sadece geriye nasır bırakılırak soyma, arındırma ve nasır temizleme işlemleri yapılır. İrinsiz, iltihapsız ve temizlenmiş bir nasırın ise düzenli ayak bakımı sayesinde problemi rahatlıkla düzelebilir.

Tırnak Mantarı Neden Olur

Hijyenik olmayan ortamda, sterilizasyonu sağlanmamış aletlerle yapılan manikür ve pedikür

Ayakların aşırı terlemesi sonucu oluşan nemli ortam

Tırnak zedelenme, baskı ve travmaları,

Parmakları sıkıştıran dar, ayakkabı giyilmesi

Soyunma odaları, yüzme havuzu ve duş gibi ortak kullanım alanları,

Aynı ayakkabıların havalandırılmadan üst üste giyilmesi

Tırnak Mantarı Açısından Risk Altında Olanlar:

Diyabetli kişiler,

Dolaşım bozukluğu olanlar,

Bağışıklık sistemi zayıf olanlar

Ayak derisinde mantar enfeksiyonu olanlar,

Ayakları çok terleyen ya da sürekli nemli kalanlar,

Koşucu, dansçı, asker gibi ayakları sürekli darbe görenler

Tırnak mantarı bakımı için ayak sağlığı bölümlerinde kalınlaşan mantarlı tabaka temizlenir ve sağlıklı tırnak dokusu ortaya çıkar. Hem sağlıklı tırnağın korunması hem de estetik ve sağlıklı bir görüntü için tırnak yüzeyi özel bir jel ile kaplanır. La Mia Merkezimizde periyodik bakım ile tırnağın uzaması ve mantarın bakımı sağlanır.

Tırnak mantarı ilaçları karaciğeri yorduğu için uzun süreli kullanılmaları mümkün değildir. Bu sebeple tırnak mantarı iyileştirme ve temizlenme işlemlerinin Podolog La Mia ile gerçekleşmesi bakımı sürecinin yan etkisiz, başarılı ve hızlı olmasını sağlar.