Yaşlı-GERİATRİ Ayak Bakımı

Her yaş grubundaki kişilerden farklı olarak özellikle yaşlı kişilerin medikal ayak bakımına çok büyük özen göstermesi sağlıkları açısından bir zorunluluk oluyor. İleri yaşlarda özellikle kemik deformitelerinin oluşması, metabolizma bozukluğu nedeni ile yaşanan diyabet hastalığı, trafik kazaları, dolaşım bozuklukları ya da benzeri nedenlerden dolayı ayak sağlığında bozulmalar söz konusu olabiliyor. Bu nedenle özellikle ileri yaşlarda ayak sağlığının bozulmasını önlemek ya da geciktirmek isteyen kişilerin ayak sağlıklarına dikkat etmeleri öneriliyor.

İleri yaşlardaki kişilerin ayak sağlıklarını koruyabilmeleri için banyodan ya da ayaklarını yıkadıkları her seferden sonra ayak parmaklarını çok iyi bir şekilde kurulamaları öneriliyor. İleri yaşlarda ayak sağlığının korunabilmesi için yine her yaş grubu için geçerli olduğu üzere tırnakların düz kesilmesi gerekiyor. Tırnak kenarlarına girilmesi ve tırnak köşelerinin kısaltılması tırnak batıklarına neden olabiliyor. İleri yaşlardaki kişilerin tırnak batığı sorunlarının giderilmesi genç yaştaki kişilere göre ortalama iki kat zaman harcanmasını gerektiriyor. Yine uzmanlar ileri yaşlardaki kişilerin ayak sağlığı açısından pamuklu, yumuşak ve lastikleri kesinlikle sıkma nedeni ile rahatsızlık hissi uyandırmayan modellerin seçilmesini tavsiye ediyorlar. Ayrıca burun kısmında dikişler olan modellerin de tercih edilmemesi çok daha doğru bir seçim olarak kabul ediliyor.

Ayak bakımının doğru ve periyodik bir şekilde yapılması hangi yaş grubunda olursa olsun kişinin yaşam kalitesinin yükselmesinde son derece önemli bir rol oynuyor. Rutin medikal ayak bakım hizmetleri kapsamında kişilerin tabanlarındaki kurumuş ve sertleşmiş deri tabakaları temizleniyor. Tırnakların kanalları açılıyor ve gereken tüm bakım işlemleri tamamlanıyor. Bunun yanı sıra bakım işlemlerinden sonra kullanılmak üzere kişinin ayak ve ten yapısına uygun ayak kremleri verilerek ilerleyen dönemlerde de ayağın sağlığının ve nem oranının korunması hedefleniyor.