Tabanlık Teşhis

Ortopedik tabanlık hangi problemlere çözüm?

Pes Planus (Düz Tabanlık ) : Ayak, her yere basma hareketinde topuktan öne doğru esneme hareketi yaparak vücudun yaylanma mekanizmasına destek verir. Bu yaylanma hareketini sağlayan en önemli bölge, ayağın iç yanında bulunan kavistir. Bu iç kavisin olmayışına ya da yetersiz oluşuna düz tabanlık denir. Düz taban olan kişilere yapılan özel tabanlıklar ağrıyı gidermekte ve deformitenin ilerlemesini önlemektedir.

Pes Cavus (Çukur Taban): Ayak arkının artması ile karakterize bir deformitedir. Ayak arkındaki artma nedeni ile topuk ve tarak kemiklerine aşırı yük biner. Bunun sonucunda ayakta ağrı, nasırlar ve doku sertleşmeleri görülür.

Topuk Dikeni: Ayak tabanında parmaklardan topuğa kadar uzanan latince ismiyle Plantar Fascia adı verilen bir tendon bulunur. Bu tendon çeşitli sebeplerden ötürü zedelenirse bölgede kalsiyum birikmesine bağlı bir kemik çıkıntısı oluşur. Bu çıkıntının kırdırılması, lazer uygulanması vs gibi çeşitli yöntemler uzun vadede çözüm olmamaktadır çünkü topuğa gelen yükün hafifletilmesi gerekmektedir. Bunun için de yine özel tabanlık kullanımı ciddi fayda sağlamaktadır.

Hallux Valgus: Ayak baş parmağının içeri doğru eğilmesi sonucu ve matatars bölgeden oluşan baskıdan dolayı sıkışan kemiğin yan taraftan çıkış yapması demektir. Bu problemi yaşayan kişi öncelikle tarak ve parmak kısmı geniş ayakkabı kullanması konusunda uyarılır. Kişiye özel olarak üretilmiş ayak tarak kemiğini (metatars) alttan destekleyen tabanlık kullanılmalıdır.

İçe Basma: İçe basma ; ayakların, basarken düz karşıya bakması gerekirken, içe bakması durumudur.İçe basmanın bir çok nedeni olabilir. Küçük çocuklarda ve bebeklerde görülme olasılığı yüksektir.

İçe basmanın zararları nelerdir?

Bilek, diz, kalça, omurga, omuz ve boyun kireçlenmelerine,

Omurga eğriliklerine, (Skolyoz-Lordoz)

Eklem ağrılarına,

Bel problemlerine,

Günde 8000 – 14000 arası adım attığımız düşünülürse aşırı yorgunluğa neden olur.

İçe basma durumunda ayakkabılarda aşınmada meydana gelmektedir.

İçe basma sorununuz var ise kişiye özel tabanlık kullanmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

İçe basma sorunundan kaynaklı ayak ağrılarınızın artması ve vücudun yük dengesinin bozulması farklı şikayetlere de yol açmaktadır.

Dışa Basma: Dışa basma, yürürken ayaklarını yanlara doğru atarak yürüme durumudur. Yürüme esnasında ayaklar yürüme istikametine göre dışa doğru 15 derece civarında bir açı yapar. Dışa basma sorunu yaşayanların mutlaka kişiye özel tabanlık kullanması gerekmektedir.

Nasırlar : Sürekli basınç veya sürtünmeye uğrayan deri tabakası altında bulunan diğer dokuları koruması için kalınlaşır ve nasır olarak adlandırılır. En sık ayak tabanında (basınçtan dolayı) ve ellerde (sürtünmeden dolayı) görülür. Kalınlaşan derinin altındaki sinir dokularına uygulanan basınç bazen şiddetli ağrılara neden olabilir. Ayak tabanında oluşan nasırlarda ise hastalar nasırların bulunduğu bölgeye basınç uygulamamaya çalışır. Bu durum ayaklarda ve bacaklarda dengesizliğe neden olduğu gibi eklemlerde (özellikle ayak bileği, diz,kalça) ve belde zamanla ciddi ve bazen kalıcı hasarlara ve deformitelere neden olur. Örneğin sağ ayak tabanında nasır olan bir kişi yıllar sonra sol diz eklemi hasarı şikayetleri ile başvuruda bulunabilir.

ÇÖZÜM Basış bozukluğuna bağlı tabanda oluşan nasırlarda kremler kısa süreli çözüm getirsede yeniden oluşacaktır. Bu gibi durumlarda basış bozukluğunu düzeltmek gerekiyor. Kişiye özel üretilen tabanlık ile basış bozukluğu düzeltilebilir ve nasırlardan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Ayrıca Offloading tekniği ile nasırlı bölgedeki baskıyı alıyoruz böylece baskı azaldığı için kısa sürede toparlanma görülüyor.

Bacak Kısalık Farkı İçin Kişiye Özel Tabanlık:

Ekstremite uzunluk farklılıkları hem çocuklarda hem de erişkinlerde oldukça sık görülmektedir. Bazı çalışmalarda bacak uzunluk eşitsizliğinin, skolyoz gelişimine, bel ağrısına, siyatik sorunlarına, kalça ve diz eklemlerinde aşırı yüklenmeye, stres kırıklarına, plantar fascia ya da parapatellar diz ağrısına yol açabileceği belirtilmiştir. Bacak uzunluk farkı geleneksel olarak 2 ila 2,5 cm ve üzerindeki bacak uzunluk eşitsizliklerinin dengede olabilmesi için tabanlık kullanılması gerekmektedir. Tabanlık ayakkabı içine yerleştirilebilir. Derin boğazlı ayakkabılarda bu tarz tabanlıklar rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Ortopedik tabanlık tüm ayakkabılara olur mu?

• Dar kalıp ayakkabıların mevcut tabanlıklarınında ölçüsünü alarak yeni üretilecek tabanlıkları da aynı formda CNC de üretiyoruz.

• Bu sayede ayakkabıya dar gelir mi sorusuna çözüm getiriyoruz. Krampon gibi farklı ayakkabılar da rahatlıkla kişiye özel tabanlık kullanabilirsiniz.

• Babet, konvers, rugan tarzı ayakkabıların kalıpları çok dar olduğundan kişiye özel üretilmiş tabanlıklar bu ayakkabılar için uygun değildir.