Refleksoloji Terapi Masajı

Tıbbi tedavileri tamamlayıcı bir bakım yöntemi olarak değerlendirebileceğimiz refleksoloji, vücuttaki belirli noktalara uygulanarak sinirlerin ve kan dolaşımının uyarılması temeline dayanıyor. Refleksoloji sayesinde ortaya çıkan elektrokimyasal mesajlar, vücutta sorun yaşanan bölgede iyileşmeler yaşanmasına önayak oluyor. Bu da refleksoloji tekniklerinin binlerce yılın ardından günümüzde neden hala yaygın olarak uygulandığına dair açıklık getiriyor.

El, ayak ve kulaklarda bulunan refleksoloji noktaları vücutta bulunan belli organlara, sistemlere ve kemiklere karşılık gelmektedir. Bu anlamda, organ ve sistemler üzerinde etki yaratabilmek amacıyla el ve ayakların alt, üst ve yan bölümlerine; kulakların ise gözle görülebilen noktalarına masaj uygulanmaktadır. Refleksoloji ayak, el ve kulaklardaki refleks noktalarının haritaları üzerinden uygulanmaktadır. Organ ve sistemlerin yansıdığı noktaların en geniş olduğu bölüm ayaklardır. Vücudu dikey olarak temsil eden sağ ve sol ayaklarda farklı organlar uyarılmaktadır. Kalp başta olmak üzere vücudun sol tarafından bulunan tüm organlar sol ayakta, karaciğer gibi sağ tarafta yer alan organlar ise sağ ayakta temsil edilmektedir. Eldeki refleksoloji noktaları ise on basınç bölgesinden oluşur.

Organlar, kemikler ve sistemler ile el, ayak ve kulakların birbiri ile bağlantı içinde olması ise sinir uç noktalarıyla mümkün olmaktadır. Sinir uçlarına el ve parmaklarla yapılan basınç ya da ovma işlemleri elektrokimyasal uyarı açığa çıkarmaktadır. Nöronlar da bu uyarıyı sinir uçlarının bağlantılı olduğu organlara ulaştırmakta ve onları uyarmaktadır.

Refleksolojinin Faydaları Nelerdir?

Kan akışını artıran ve merkezi sinir sistemini güçlendiren bir tamamlayıcı bir bakım yöntemi olan Refleksoloji, yüz felci, migren, vertigo, uyku bozuklukları, huzursuz bacak sendromu gibi nörolojik hastalıkların, fizyolojik ve kronik vücut kas ağlarının, anksiyete ve depresyon gibi psikolojik rahatsızların ve iktidarsızlık gibi cinsel rahatsızların bakımında etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Vücudun nöropatik sistemi üzerinden uyarılar göndererek kendi kendini yenileme ve iyileştirme prensibine dayanan refleksoloji bakım tekniği başlıca aşağıdaki nedenlerden ötürü yaygın olarak uygulanmaktadır;

– Anksiyete ve stresi azaltmaya yardımcı olmak

– Ağrı ve acı hissini azaltmak

– Endorfin üretimini artırarak vücudun rahatlamasını sağlamak

– Ruhsal ya da fiziksel nedenlere bağlı uykusuzluk ve yorgunluğu azaltmak

– Kronik ya da kronik olmayan hastalıklarda uygulanan bakımı desteklemek

– Detoks etkisi yapan lenf dolaşımını hızlandırmak

– Kan dolaşımını düzenlemek

– Kan basıncını düzenlemek

– Vücut sağlığı için faydalı hormonları artırmak

– Vücudu hastalıklardan koruyan bağışıklık sistemini uyarmak

– Vücutta bulunan toksinleri azaltmak

– Migren ve baş ağrılarının şiddetini azaltmak

– Zihinsel fonksiyonları uyararak konsantrasyonu artırmak

– Eklem hareketliliğini artırmak

– Adet öncesi semptomları ve adet sancılarını azaltmak