Batık Tırnak Bakımı

Tırnak Batması Nedir? 
Çeşitli sebeplerden dolayı tırnak ve/veya tırnak yatağında oluşan bozulma, tırnağın uzamamasına ete gömülmesine neden olabilir, ağrı, kızarıklık, enfeksiyon görülebilir, bu duruma tırnak batması denir.

Tırnak Batması Nasıl Oluşur?
Yanlış pedikür yapılması, Tırnakların sivri veya derin şekilde yanlış kesilmesi, Ayağı çarpma, tırnak üzerine darbe alınması, Genetik olarak gelen dönük tırnak yapısı, Hamilelik vb aşırı kilo artışları, Yoğun spor yapmak, Sivri, aşırı yüksek topuklu ayakkabılar; dar, sıkı çoraplar, Tırnak mantarı enfeksiyonu ve tırnakta kalınlaşma.

Tırnak Batması Bakımı
Batığın durumuna göre tel, bant ya da kombine yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemlerle yatağı bozulmuş ve ete gömülmüş olan tırnak yukarıya kaldırılarak tırnağın doğal uzaması sağlanır. Problemli tırnak periyodik olarak takip edilir. Tırnak kontrol altında uzadıkça hem batık hem de tırnak yatağı düzelir.

Tel ya da bant takılan kişi hiçbir acı hissetmeksizin günlük hayatına rahatlıkla devam edebilir, istediği ayakkabıyı giyebilir, duş alabilir, spor yapabilir.

Doktor ya da podolog olmayan kişiler tarafından bilinçsizce yapılan uygulamalar anlık bir rahatlama sağlasa da problemi çözmez, hatta sorunu daha da büyütebilir.

1) 3TO Tel Sistemi

Tırnağın üstüne kanca biçiminde olan ve eğimli olan iki ayrı tel, tırnakta ki kenarlara uygun bir olarak yerleştirilir. Aratel olarak isimlendirilen ayrı yapıdaki bir diğer ile bu iki kanca şeklinde teller sıkıştırılır. Temelinde bu şekilde uygulanan 3TO tel uygulaması düzenli aralıklarla kontrol edilir ve ilgili kişi tarafından planlanan aralıklarla aratel değişimi yapılarak uygulamanın devamlılığı sağlanır. Buna yönelik yine ilgili kişi tarafından kişiye tel uygulaması ve dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda da bilgilendirme yapılır. Uygulanan işlem ile tırnak üzerindeki batma tümüyle düzeltilebilir.

 

2) B/S Bant Uygulaması

Tırnak batmasi acı verici, yürümeyi zorlaştıran hatta ileri durumlarda yürümeyi, ayakkabı giymeyi engelleyen, görüntü olarak hoş olmayan ve genellikle uzun süre devam eden bir Tırnak hastalığıdır. Tırnak ve ayak derisi arasındaki derinin kızarmasına ve iltihaplanmasına yol açar.

Batık Tırnak sorunu yaşayan çoğu kişi, yanlış bilgilendirme ve yönlendirme ile işin uzmanı haricinde yapılan acı verici ve kalıcı olmayan bakımlar nedeniyle Batık Tırnak bakımında yanaşmamaktadır. Fakat gelişen bakım yöntemleri sayesinde bu sorun kalıcı ve ağrısız bir şekilde düzeltilebilmektedir.

Bant uygulaması BS-Spange: Batık ya da deforme tırnağa kesinlikle ağrısız özel bir dirence sahip bant uygulanir.Tel yöntemının aksine agresif (tırnağın altına girmeden)bir yöntem olmamasından ötürü tercih edilir. Batıklara ameliyatsız ve ağrısız, kalıcı bir çözümdür.

Klinigimizde uyguladığımız  batık tırnak bakımı sonrası sosyal ve spor hayatınız kesinlikle etkilenmez. Bakım süreci kişiye ve probleme göre değişiklik göstermektedir. Muayenelerimiz  ücretsiz olup randevu alıp gelmeniz yeterlidir.