Sporcular İçin Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Sporcuların ayaklarının aşırı yüke maruz kalması nedeniyle deri hastalıkları, tırnak ve parmak deformiteleri sorunları ile sıklıkla karşılaştıkları biliniyor. Bu problemler erken teşhis ve tedavi edilerek sporcularda performans düşüklüğü ortaya çıkması ihtimali önlenebiliyor. Sporcuların podolojik bakım planları, faaliyet gösterdikleri spor dalına göre faaliyetlerine engel olmayacak şekilde oluşturuluyor. Ayrıca söz konusu problemlerin yeniden oluşmasını önlemeye yönelik koruma amaçlı yöntemler de uygulanıyor. Sporculara yapılan medikal ayak bakımı uygulamaları ile tırnakları düzgün bir şekilde kesiliyor. Ayak kuruluğu sorunu olan kişiler için ayrı ayak terlemesi sorunu olan kişiler için ayrı kremler kullanılıyor. Ayaklarında nasıra yatkınlık olan kişilerin ayakları bu amaca yönelik olan özel aparatlarla temizleniyor. Bu sayede tüm ayak problemleri tedavi ediliyor ve sporcuların her zaman sağlıklı ayaklara sahip olmasını sağlayacak adımlar atılabiliyor. Henüz herhangi bir sağlık probleminin görülmediği sporcu ayaklarında ise yapılacak olan medikal ayak bakımı uygulamaları ile estetik ayaklara sahip olunması ve oluşabilecek problemlerin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Ayak bakımı, vücut bakımına önem veren kişiler için olduğu kadar tüm sporcular için de önemli bir rutindir. Sporcu olmak zor iştir, sürekli zindelik, saatlerce pratik yapmak ister. Sporla uğraşan bir kişi her zaman formunun maksimum seviyede olması için çaba gösterir. Daha sağlıklı bir yaşam sürmek için doğru beslenme, düzenli uyuma, özellikle ayak bakımı başta olmak üzere kişisel bakımlarına ekstra özen gösterirler. Sporcular sıklıkla tekrarlayan hareketler, eklemlerin aşırı kullanımı ve kemikler üzerinde tekrarlayan stresin neden olduğu yaralanmalardan olumsuz etkilenirler. Ayrıca mantar enfeksiyonlarını oluşumuna daha yatkındırlar. Neyse ki tüm bu sorunların en önemli çözümü, doğru uygulanan ayak bakımıdır. Sporla uğraşan kişilerin ayak bakımlarına son derece önem vermesi gerekir, çünkü sporcuların en önemli güç kaynağı ayaklarıdır. Tüm sporcuların ayak bakımlarına gösterdikleri özen egzersiz rutinlerini güçlendirmekle beraber, daha sağlıklı ayaklara kavuşmalarına, aynı zamanda atletik performanslarının daha da artmasına yardımcı olmaktadır. Sporcular için en önemli ayak rahatsızlıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

• Nasır

• Mantar enfeksiyonları

• Ayak topuğundaki ağrı ve çatlak.

• Tırnak kırılması, tahrişi ve iltihabı.

• Batık tırnak problemi.

• Aşırı harekete bağlı olan ayak yorgunluğu, eklem ağrısı.

• Ayağınızdaki yaralanmalar, genellikle tam oturmayan veya ayağı rahatsız eden ayakkabılar giymenin bir sonucunda gelişir. Seçim yaptığınız ayakkabıların rahat ve ayağın nefes almasını sağlayacak özellikte olması gerekir.

• Doğru ayakkabı seçimi ağrıyı ve olası yaralanmaları minimum seviye indirecektir.

• Sabit bir ısınma ve esneme rutini belirlemek. İyi bir ısınma rutini ve doğru esneme hareketleri sporla ilgili yaralanmalı önlemenize yardımcı olacaktır.

• Ayakları en çok rahatsız eden sorunlardan biri nasır, diğeri ise topuk çatlağıdır. Nasır oluşumunu önlemek için ayaklarınızı temiz ve kuru tutmanız, ayak çatlağının önüne geçmek için ise losyon kullanarak cildinizi yumuşatmanız gerekir.

• Sporcu performansını etkileyen en önemli sorunlardan biri de ayak mantarıdır. Nemli ve terli ayaklar mantar oluşumunu hızlandırdığı için, sporcular arasında ayak mantarı yaygın görülen bir sağlık problemidir.

• Ayak masajı, ayakta meydana gelen rahatsızlıkların çözümünü kolaylaştırmak ve ayak sağlığınızı korumak için rutin medikal ayak bakımı yaptırmayı ihmal etmeyin.