Nasır ve Siğil Bakımı

Nasır Bakımı

Deride meydana gelen fazla keratinleşme yani kalınlaşma ve sertleşmeler nasır olarak adlandırılır. Kişinin canını yakan, kalınlaşma değil, bu kalınlaşmanın aşağıdaki sinir ve dokulara yaptığı baskıdır.

Baskı başlayıp, devam ettiğinde vücut otomatik olarak daha derinlerde olan kan damar ağı, sinirler, derinlerdeki deri katmanlarını korumak amacı ile yüzeyini kalınlaştırmaya başlar ve nasır oluşur. Buradaki deri kalınlaşmasının, ayakkabı veya herhangi başka bir baskıya maruz kalması ağrı oluşturabilir.

Nasırlar; parmak üstleri, parmak araları, ayak tabanı, topuk altı ya da ve topuk arkasında oluşabilir. Genetik olarak ayak tabanı yüksek olan kişilerde risk daha fazladır.

Basış bozuklukları olan, gününün büyük kısmını ayakta geçiren kişilerde nasır problemi daha fazla görülür. Dar ayakkabılar, spor yaparken alınan darbeler nasır riskini artırır.

Özellikle tırnak altı nasırları çok can yakar. Nasır oluşumunun önlenmesinde en önemli unsur baskının ortadan kaldırılmasıdır. Baskının kaldırılıp, vücut ağırlığının ayak tabanına eşit yayılmasını sağlayan kişiye özgü tabanlık, ortepedik ayakkabı problemi en aza indirger.

Nasırın tek seferde alınması, o bölgede tekrar ve daha fazla deri kalınlaşmasını beraberinde getirebilir. Çünkü vücut, savunmasını daha fazla arttırma gereği duyar. Bu yüzden nasırlı bölge, doğru aralıklarla ve katman katman temizlenmelidir.

Nasır bantları asit içerdikleri için sağlıklı alanı da tahriş edeceğinden kullanılmamalıdır, özellikle şeker hastalarında yaralanmalara sebep olabilir. Uygun oranda üre içeren nemlendirici kremler nasır bakımında kullanılmalıdır. 

Kliniğimizde nasırın türünü tespit ettikten sonra medikal temizliğinin yapılması ve baskının ortadan kaldırılması ile kişiye göre süreç belirlenir.

Siğil Bakımı

Siğiller, derinin üst tabakasına yerleşen Human Papilloma Virüs- HPV olarak bilinen bir virüsün oluşturduğu enfeksiyonlardır. Siğiller vücudun herhangi bir yerinde bulunabilirler.

Vücudun bir bölümünden vücudun başka bir bölümüne yayılabilir. Cilt ile teması halinde veya havlu ve kıyafet gibi kişisel eşyaları paylaşarak kolayca yayılırlar.

Siğiller, türlerine ve göründükleri yere bağlı olarak çeşitli boyutlarda, şekillerde ve renklerde bulunurlar.

Zamanla sayısı gitgide artan bu virüsler karnabahara benzeyen bir yapıda kümelenmiş siğil topluluğunu oluştururlar. Hem kadın hem de erkekleri tehdit eden bu siğiller, bulaşıcı ve hızla yayılan yapıdadırlar.

Dolayısıyla başlangıçta bir iki tane olan siğil sayısı kısa zaman içinde çok daha fazla sayılara ulaşacaktır. Bu nedenle problem çok kısa süreli bir bakımla aşılacak haldeyken, siğillerin çoğalmasıyla birlikte daha zorlu ve uzun bir bakım gerekebilir.

Ücretsiz analiz ve muayene sonrası sigil bakımına başlıyoruz